wtorek, 1 października 2013

Spacer z przewonikiem po Ochocie 28.09.2013

Zdjęcia z sobotniego spaceru po warszawskiej Ochocie. Oprowadzającym był przewodnik Piotr Wierzbicki. Trwająca około dwóch godzin wycieczka rozpoczęła się pod Ośrodkiem Kultury Ochoty a zakończyła na rogu ulic Ładyslawa z Gielniowa i Łęczyckiej w Kolonii Staszica. W tym poście nie jestem oczywiście w stanie przekazać wszystkich historii związanych z odwiedzanymi miejscami - jest tego zbyt wiele by można było spamiętać. W opisach pod zdjęciami starałem się dawać odnośniki do stron internetowych, gdzie można znaleźć więcej informacji na dany temat.

Grójecka 77. Adres, który do niedawna kojarzył mi się jedynie ze sklepem "Pewex'u", domofonami (jednymi z pierwszych na Ochocie) i sklepem, gdzie kupowany był mój rower -  "Jubilat 2". W czasie okupacji mieścił się tutaj bunkier "Krysia", gdzie w latach 1942-44 rodzina Wolskich ukrywała około 40 Żydów - uciekinierów z warszawskiego Getta.
Prawdopodobnie jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy sklep z jedzeniem wegetariańskim w Warszawie - Zielone Oko.
Kino "Ochota" przy Grójeckiej 65. W 1948 r. zaprojektował je Mieczysław Piprek. Budynek powstał w latach 1949-50, razem z bliźniaczym kinem 1 Maj na Grochowie i zbliżonymi stylem kinami W-Z przy ul. Wolskiej i Stolica przy ul. Narbutta. Obecnie mieści się tutaj "Och-teatr". 
Mnie osobiście budynek zawsze będzie się kojarzył z seansami "Gwiezdnych Wojen" i "E.T."

 
Grójecka 59/63. Na białej tabliczce napisany jest wiersz o kotach. Rozpowszechnione są one ponoć w całej Warszawie :)

Tablica na ścianie domu pod adresem Grójecka 47/51.

Dom z wykuszami przy ul. Grójeckiej 45.

Dom przy Wawelskiej 19...
...i łacińska inskrypcja nad drzwiami wejściowymi.
Dom przy ulicy Glogera 1.
Wawelska 76.
 
Mural na budynku Instytutu Radowego, namalowany z okazji setnych urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
Instytut Radowy zbudowany w latach 1925-31, otwarty w roku 1932
Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie z roku 1935, stojący na skwerze przed instytutem.
Z boku pomnika znajdują się ślady po pociskach z czasu Powstania Warszawskiego.
Pomnik Lotnika odsłonięty w roku 1967. Oryginalny pomnik stojący na Placu Unii Lubelskiej został zniszczony po upadku Powstania Warszawskiego.

Żwirki i Wigury 105. Gmach Kierownictwa (Dowództwa) Marynarki Wojennej, zbudowany w latach 1933-35. Budynek zwany jest "Krzyżakiem", gdyż zbudowany jest na planie symetrycznego krzyża.
Dom Spółdzielni Pracowników Ministerstwa Kolei Żelaznych. Zbudowany około roku 1929. Podczas Powstania Warszawskiego, dnia 11.08.1944 roku przekopem z tego budynku 83 żołnierzy IV obwodu AK Ochota przeszło kanałami na Kolonię Staszica do włazu przy ulicy Prokuratorskiej. Było to pierwsze przejście kanałami zwartego oddziału powstańczego.

Ulica Klementyny Hoffmanowej...
...i tablica poświęcona pisarce.
Budynek postawiony po II wojnie światowej, stylem nawiązujący do sąsiadującej, charakterystycznej dla tego rejonu zabudowy przedwojennej. Obecnie mieści się w nim szkoła podstawowa "Meridian"
Wille przy ulicy Maurycego Mochnackiego na tyłach Domu Studenckiego przy Pl. Narutowicza.
Zabytkowe skrzynki na listy.
Dom studencki Politechniki Warszawskiej "Akademik". Dawniej Dom studencki Centrali Akademickiej Bratniej Pomocy, Dom Techników im. Gabriela Narutowicza. Widok od ulicy Maurycego Mochnackiego.
Maurycego Mochnackiego 17...
... i zabytkowa tabliczka sprzed roku 1939.
Uniwersytecka 8. Dom w którym w latach 1948-57 mieszkał Wawrzyniec Żuławski - kompozytor, pisarz, alpinista.

Dom studencki Politechniki Warszawskiej "Pineska-Tulipan". Dawniej Kolonia Akademicka im. Bolesława Chrobrego, pawilon V.

Dom studencki Politechniki Warszawskiej "Akademik". Dawniej Dom studencki Centrali Akademickiej Bratniej Pomocy, Dom Techników im. Gabriela Narutowicza. Widok od Placu Gabriela Narutowicza. Poniżej pętla autobusowa, gdzie obecnie rozpoczyna bieg jedynie linia 191. Kiedyś odjeżdżały stąd również autobusy 173 i 373.


Główne wejście do budynku od ulicy Akademickiej.
Ulica Akademicka.
Ulica Grójecka. Widok w stronę Wawelskiej.
Dom studencki Politechniki Warszawskiej "Bratniak". Dawniej Kolonia Akademicka im. Bolesława Chrobrego, pawilon II.
  Strzałka nad torowiskiem tramwajowym.
Skwer na Placu Narutowicza.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba. budowany w latach 1911-14 i 1918-39. Nigdy nie został dokończony. Ukośne położenie względem Placu Narutowicza ma na celu wyeksponowanie okazałej kaplicy na tyle budowli.
 
Widok od południowo - wschodniej strony placu.
Widok od północno - wschodniej strony placu.
Dom dochodowy Pocztowej Kasy Oszczędności. Zbudowany w latach 1927-29.

Filtrowa 68. Dom wybudowany w roku 1926 dla pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności, według projektu Józefa Handzelewicza i stanowi przykład domu mieszkalnego w stylu wczesnego modernizmu. W domu tym 31 lipca 1944r., został podpisany rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przez dowódcę Okręgu Warszawskiego płk Antoniego Chruściela „Montera”.
Filtrowa 68. Podwórko.

Filtrowa 83.
Adama Asnyka 8. Dom z okrągłą ścianą. Kolejny przykład przedwojennego modernizmu.
Filtrowa 64. Nie pamiętam dlaczego ten dom ma taki kształt ;)
Ulica Filtrowa, róg Mochnackiego.
Filtrowa 75.
Stacja Filtrów. Budynek ze zdjęcia zbudowany został zbudowany kilka lat temu, choc nawiązuje on stylem do architektury XIX-wiecznej.
Wizerunek Williama Lindleya. Po bokach ściany umieszczono również płaskorzeźby przedstawiające legendarne postacie Warsa i Sawy.
Skwer im. Sue Ryder - angielskiej działaczki charytatywnej. W tym miejscu w latch 30-tych XX wieku planowana była budowa meczetu.
 Zieleniec Wielkopolski przy Al. Wielkopolski. Widok w stronę ul. Filtrowej.
Al. Wielkopolski. Widok w kierunku ul. Wawelskiej.

Kolonia Staszica. Ulica Błogosławionego Ładyslawa z Gielniowa.
Wejście do kawiarni "Kolonia".

Willa u zbiegu ulic Błogoslawionego Ładyslawa z Gielniowa i Łęczyckiej. Koniec wycieczki.


2 komentarze:

  1. Lubię te okolice, zwłaszcza Filtrową.
    Fajnie by było mieszkać w takim starym akademiku jak na Narutowicza (choć mieszkałam w Krakowie w przedwojennym i były karaluchy).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Filtrowa, Plac Narutowicza i Kolonia Staszica to klimatyczne miejsca. Dość dołująca jest dla mnie Grójecka ze swoją szarością i bankami w 80% witryn.

      Usuń