wtorek, 23 lutego 2016

Serbia, Czarnogóra. Lipiec 2015. Część 4. Podgorica.

Podgorica (Подгорица)  

Czarnogóra jest państwem o wielkości zbliżonej do Województwa Lubuskiego a większość jej powierzchni stanowią obszary górskie. Podgorica położona jest na jedynym w kraju terenie nizinnym, pomiędzy rzekami Ribnica (Рибница) i Morača (Морача). Nazwa miasta pochodzi od położonej obok niego niewysokiej góry, zwanej Goricą. Stolicę Czarnogóry zamieszkuje ponad 130 tys. mieszkańców, którzy stanowią aż 22% ludności państwa. W porównaniu do odwiedzonego rok wcześniej Skopje, Podgorica nie jest wielkim miastem. Będąc tutaj odnosi się wrażenie pewnego rodzaju prowincjonalności, co ma oczywiście swoje plusy. Ceny noclegów nie są bardzo wysokie, nie ma też wszechogarniającej komercji. Dla każdego niskobudżetowego turysty jest to dobra „baza wypadowa” do położonych niedaleko nadmorskich miejscowości i innych ciekawych miejsc.  

Główne atrakcje turystyczne miasta to: meczety Džamija Osmanagića (Џамија Османагића) oraz Starodoganjska Džamija (Догањска Џамија) w dzielnicy Stara Varoš (Стара Варош), wieża zegarowa Sahat kula (Сахат-кула) na Placu Vojvode Bećir-Bega Osmanagića (Trg Vojvode Bećir-Bega Osmanagića, Tрг војводе Бећир-бега Османагића), okazały sobór zmartwychwstania Chrystusa (Hram Hristovog vaskrsenja, Храм Христовог васкрсења), Stary Most na rzece Ribnica (Stari most na Ribnici, Стари мост на Рибници), Most Milenijny (Most Milenijum, Mост Миленијум) oraz położony zaraz obok niego pieszy Most Gazela (Мост Газела). Za reprezentacyjne miejsca Podgoricy uznać można ulicę Slobode (Слободе) wraz z Placem Republiki (Trg Republike, Трг Републике), Bulevar Svetog Petra Cetinjskog (Булевар Светог Петра Цетинског). Warto odwiedzić również ulicę Hercegovačką (Херцеговачка) - deptak z wieloma sklepami i butikami oraz Njegoševa (Његошевa), przy której znajduje się kilka barów i restauracji. W Podgoricy nie ma wielu pomników, można jednak odwiedzić tutaj monumenty i figury upamiętniające m.in. Mikołaja I Niegosza, Aleksandra Puszkina i Włodzimierza Wysockiego.

Pierwszy dzień pobytu w czarnogórskiej stolicy spędziłem na zwiedzaniu miasta. Ze względu na dokuczliwy upał, nie dałem niestety rady dojść do wszystkich zaplanowanych obiektów. W czasie mojego pobytu, termometry wskazywały czasami nawet 37 stopni Celsjusza. W porze letniej, w ciągu dnia ulice Podgoricy są raczej opustoszałe. Zaludniają się one wieczorami, gdy temperatura jest nieco niższa. Ulubionym miejscem rekreacji jest dla mieszkańców miasta góra Gorica (Горица), wraz z otaczającym ją terenem. W rozległym parku z alejkami i ścieżkami rowerowymi stoi okazały monument poświęcony bojownikom o wolność Jugosławii w czasie II wojny światowej. Ze szczytu Goricy widać panoramę Podgoricy i pobliskich gór. 

Skrzyżowanie ulic Slobode (Слободе) i Bulevar Ivana Crnojevića (Булевар Ивана Црнојевића).
Kolorowe kule obok skrzyżowania (wieczorami świecą).
Ulica Slobode (Слободе). Czarny budynek na zdjęciu to siedziba Jugosłowiańskiej Komunistycznej Partii Czarnogóry.
Ulica Slobode (Слободе) i Plac Republiki (Trg Republike, Трг Републике).
Bulevar Svetog Petra Cetinjskog (Булевар Светог Петра Цетинског), róg ulicy Slobode (Слободе).
Plac Vojvode Bećir-Bega Osmanagića (Trg Vojvode Bećir-Bega Osmanagića, Tрг војводе Бећир-бега Османагића). Wieża zegarowa Sahat kula (Сахат-кула).
Džamija Osmanagića (Џамија Османагића) na ulicy Petra Prlje w dzielnicy Stara Varoš (Стара Варош).
Rzeka Morača (Морача). Widok z Mostu Unii (Union Bridge).
Ośrodek sportowy, jak widać aktualnie w stanie upadku.
Rondo u zbiegu ulic Bulevar Revolucije (Булевар револуције), Bulwar Jerzego Waszyngtona (Bulevar Džordža Vašingtona, Булевару Џорџа Вашингтона), Cetinjski Put, (Цетињски Пут), Dr Ljubomira Rašovića (Др Љубомира Шуковића).
Centrum biurowo - handlowe przy rondzie. Za budynkiem znajduje się Plac Rzymski (Rimski trg, Римски трг).
Bulwar Jerzego Waszyngtona (Bulevar Džordža Vašingtona, Булевару Џорџа Вашингтона).
Skrzyżowanie ulicy Moskiewskiej (Moskovska, Московска) i Bulwaru Św Piotra Cetyńskiego Bulevar Svetog Petra Cetinjskog (Булевар Светог Петра Цетинског).
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego (Hram Hristovog vaskrsenja, Храм Христовог васкрсења).
Kaplica obok soboru...
...i krzyż
Skrzyżowanie ulic 13 Lipca (13. Jula, 13. Jула) i Bulevar Jovana Tomaševića (Булевар Јована Томашевића). Po prawej stronie Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu w Podgoricy.
Bulevar Jovana Tomaševića (Булевар Јована Томашевића).
Most Milenijny (Most Milenijum, Мост Милениум) na rzece Morača (czar. Морача).
Pomnik Włodzimierza Wysockiego.
Napis na pomniku w języku rosyjskim: "...Dla mnie jedne narodziny to mało, chciałbym wyrastać z dwóch korzeni... Szkoda, że Czarnogóra nie została moja drugą ojczyzną".
Ten sam napis w języku czarnogórskim.

Pieszy Most Moskiewski (Moskovski Most, Московски Mост).
 Opuszczony klub kajakowy nad rzeką Morača (Морача).
Herby Moskwy i Podgoricy na szklanych tablicach na Moście Moskiewskim.
Morača (Морача). Widok z Mostu Moskiwewskiego w kierunku północnym.
 Morača (Морача). Widok w kierunku południowym.
Lecący nad miastem wodnosamolot. Używany, jak mniemam do gaszenia pożarów lasów w górach.
Bulevar Stanka Dragojevića (Булевар Станка Драгојевића).
Skrzyżowanie ulic Hercegovačkiej (Hercegovačka, Херцеговачка) Bulevar Stanka Dragojevića (Булевар Станка Драгојевића).
Ulica (Hercegovačka, Херцеговачка). Główny deptak Podgoricy.
Skrzyżowanie ulic Hercegovačkiej (Hercegovačka, Херцеговачка) i Slobode (Слободе).
Skrzyżowanie ulic Hercegovačkiej (Hercegovačka, Херцеговачка) i Njegoševa (Нjегошева).
Ulica Njegoševa (Нjегошева).
Pomnik Marko Miljanova Popovića (Марко Миљанов Поповић), żyjącego w latach 1833 m- 1901 czarnogórskiego generała i pisarza.
Dom na rogu ulic Njegoševa (Нjегошева) i Vučedolskiej (Vučedolska, Вучедолска).
Róg ulic Njegoševa (Нjегошева) i Bulevar Svetog Petra Cetinjskog (Булевар Светог Петра Цетинског). Budynek w którym mieści się galeria.
Bulevar Svetog Petra Cetinjskog (Булевар Светог Петра Цетинског). Pomnik cara Mikołaja I.
Bulevar Svetog Petra Cetinjskog (Булевар Светог Петра Цетинског). Pomnik Aleksandra Puszkina.
Tablice obok pomnika Aleksandra Puszkina.
Kampania namawiająca do oddawania broni. Takie hasła spotkać można na ulicznych stojakach i billboardach na terenie całego kraju.
Bloki na ulicy Bratstva i Jedinstva (Братства и Jединства).
Dworzec kolejowy w Podgoricy. Widok od strony Trg Golootočkih žrtava (Трг Голооточких жртава).
Nikšićko w dworcowym barze.
Jednostka elektryczna klasy 6111 o numerze 94 62 6111 103-5, wyprodukowana w Hiszpanii przez firmę CAF, w roku 2013. Koleje Czarnogórskie posiadają trzy takie pociągi. Obsługują one głównie linię Podgorica - Nikšić (Никшић).
Pasażerowie wsiadający do nocnego, sezonowego pociągu pospiesznego "Panonija" relacji Bar - Nowy Sad – Subotica.
Jednostka elektryczna klasy 412 -042, wyprodukowana w roku 1984 w zakładach RVR w Rydze. Pociąg przeszedł modernizację w zakładach Gredelj w Zagrzebiu, w roku 2013.
Tabliczka na ścianie jednostki 412-042.
Działające krany z wodą można spotkać na wielu stacjach w krajach, w których panują upały. Na stacji w Podgoricy również.
Monument poświęcony bojownikom o wolność Jugosławii w czasie II wojny światowej położony u podnóża góry Gorica (Горица).
Widok z Goricy w kierunku południowo - wschodnim. W oddali widać centralne dzielnice Podgoricy.
Widok z Goricy w kierunku południowo - wschodnim. W oddali widoczny pas startowy portu lotniczego w Podgoricy. Położony jest on w odległości 12 km od miasta w miejscowości Golubovci (Голубовци).
Widok z Goricy w kierunku północnym.
Widok z Goricy w kierunku północnym. W oddali widać pożary lasów i wyschniętych traw.
Widok z Goricy w kierunku północnym. Poniżej widoczna dzielnica Zagorič (Загорич).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz