poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Serbia, Czarnogóra. Lipiec 2015. Część 9. Kotor.

Kotor (Котор)

Autobusy i busy z Podgoricy do Kotoru odjeżdżają z dworca w odstępach 1 – 2 godzinnych. Podróż na miejsce trwa około dwóch godzin i prowadzi głównie przez górskie „serpentyny”. Rozkładowe postoje na trasie mają miejsce m.in. w Cetyni (Cetinje, Цетиње) – pierwszej stolicy Czarnogóry oraz położonej nad brzegiem Adriatyku Budvy (Budva, Будва). Przed samym Kotorem autobus zatrzymuje się także obok portu lotniczego Tivat (Aerodrom Tivat, Аеродром Тиват). Jest to małe, lokalne lotnisko obsługujące loty, głównie z Rosji i Serbii. Przy podchodzeniu do lądowania pasażerowie samolotów mogą cieszyć się pięknymi widokami za oknem, gdyż droga podejścia na pas startowy przebiega obok gór. 

Kotor położony jest nad zatoką Kotorską (Boka Kotorska, Бока Которска), na krańcu Zalewu Kotorskiego. Miasto otaczają z trzech stron masywy: Lovćen (Ловћен), Vrmac (Врмац) i Dobrota (Доброта). Wchodzące w głąb lądu morze wraz ze skalistymi górami, tworzą krajobraz przypominający norweskie fiordy. Głowna atrakcja Kotoru to otoczone średniowiecznymi murami Stare Miasto (Stari Grad, Стари Град). Jest ono połączone z twierdzą św. Jana (Tvrdjava Sveti Ivan, Tврђавa Свети Иван) która wznosi się na wzgórzu o wysokości 260 m n.p.m. Aby dostać się na szczyt, trzeba wspiąć się pod górę 4,5 km. Stare Miasto pełne jest wąskich uliczek, zaułków i małych placów, przy których stoją romańskie, gotyckie, renesansowe i barokowe budynki oraz świątynie różnych wyznań. Najciekawsze z nich to: katedra św. Tryfona (Katedrala Svetog Trifuna, Катедрала Светог Трифуна) cerkiew św. Mikołaja (Crkva Svetog Nikole, Црква светог Николе), cerkiew św. Łukasza (Crkva Svetog Luke, Црква Светог Луке), kościół Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych (Crkva Svete Gospe od zdravlja, Црква Свете Госпе од здравља). Po trzęsieniu ziemi w roku 1979 Kotor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Dworzec autobusowy usytuowany jest w dzielnicy Škaljari (Шкалjари) blisko centrum miasta. Przed zwiedzeniem starówki poszedłem wzdłuż głównej ulicy w kierunku północnym. Ruch samochodów jest tutaj dość spory, gdyż miasto leży na szlaku drogowym zwanym Adriatycką Magistralą. W dzielnicy Dobrota (Доброта), przy bulwarze Put I Bokeljske Brigade (Пут 1 Бокелjске Бригаде) rozciągnięta jest plaża z którą sąsiadują liczne restauracje i kawiarnie. Idąc tamtędy co jakiś czas byłem nagabywany po rosyjsku na skorzystanie z któregoś z lokali. Turyści z Rosji stanowią dość liczną grupę odwiedzających Czarnogórę - kupują oni domy, miejscowe hotele, inwestują w branżę turystyczną. Rosjanie przyjeżdżają tutaj nie tylko ze względów czysto turystycznych lub finansowych lecz także z religijnych. Na terenie kraju znajduje się kilka obiektów będących celem prawosławnych pielgrzymek. Po spacerze wzdłuż bulwaru poszedłem na starówkę gdzie spędziłem trochę czasu chodząc po uliczkach dających zbawienny cień. 

W drodze do Kotoru. Rondo w Cetyni (Cetinje, Цетиње) – pierwszej stolicy Czarnogóry.
Dworzec autobusowy w Cetyni.
KosmačTvrđava Kosmač, Тврђава Космач), widziany z drogi z drogi M2.3 między Cetynią a Budvą.
Widok na Budvę (Budva, Будва) z drogi M2.3.
Kotor (Котор). Dworzec autobusowy.
Dom obok dworca autobusowego.
Droga E65, czyli Adriatycka Magistrala Jadranska magistrala, Јадранска магистрала), która przecina Kotor. Widok w kierunku centrum miasta. Po prawej stronie widoczny masyw górski Lovćen (Ловћен).
Statek wycieczkowy Queen Victoria cumujący przy nabrzeżu w Zatoce Kotorskiej (Boka Kotorska, Бока Которска). Po lewej stronie widoczny masyw Vrmac (Врмац).
Mury Starego Miasta (Stari Grad, Стари Град). Jest ono połączone z twierdzą św. Jana (Tvrdjava Sveti Ivan, Tврђавa Свети Иван). W Lipcu każdego roku w Kotorze odbywa się międzynarodowy festiwal teatrów dziecięcych.
Adriatycka magistrala w pobliżu nabrzeża.
Promenada obok nabrzeża.

Vrata mora (Врата мора). Główna brama wejściowa na Stare Miasto (Stari Grad, Стари Град).
Krzesło reklamujące Kotorski Festiwal Teatrów Dziecięcych.
Stare Miasto (Stari Grad, Стари Град). Plac Broni (Trg od Oružja, Трг од Оружја).
Barokowa wieża zegarowa z XVII wieku. Północna i wschodnia fasada zostały zbudowane w stylu gotyckim.
Kamienice przy Placu Broni.
Plac z restauracją na Kampana Tower - północno - wschodnim rogu fortyfikacji starego miasta.
Widok północnej części murów fortyfikacji na rzekę Szkurdę i masyw Lovćen (Ловћен).
Stare Miasto (Stari Grad, Стари Град). Jedna z uliczek.
Stare Miasto.  Pl. Matki Boskiej Anielskiej (Trg Gospa od Anđela, Трг Госпа од анђела).
Stare Miasto.  Pl. Matki Boskiej Anielskiej. Muzeum kotów.
Stare Miasto. Ulica 1 (istok - zapad, исток - запад).
Stare Miasto. Ulica 1 (istok - zapad, исток - запад). Po lewej stronie widoczne wieże cerkwi św. Mikołaja (Crkva Svetog Nikole, Црква светог Николе).
 
Stare Miasto.


Stare Miasto.Cerkiew św. Łukasza (Crkva Svetog Luke, Црква Светог Луке).
Stare Miasto. Zaułek pomiędzy Placem Świętego Łukasza a dawnym Targiem Mlecznym (Pjaca od mlijeka, Пjаца од млиjека).
Stare Miasto. Plac zwany Targiem Mlecznym (Pjaca od mlijeka, Пjаца од млиjека).
Stare Miasto. Plac Marynarki Zatoki Kotorskiej (Trg Bokeljske Mornarice, Трг Бокeлjске Морнарице).
Stare Miasto. Plac Marynarki Zatoki Kotorskiej (Trg Bokeljske Mornarice, Трг Бокeлjске Морнарице). Budynek w którym mieści się Muzeum Morskie (Pomorski muzej, Поморски музеj).

Stare Miasto. Plac Świętego Tryfona (Trg Svetog Trifuna, Трг Светог Трифуна) katedra św. Tryfona (Katedrala Svetog Trifuna, Катедрала Светог Трифуна).
Stare Miasto.
Stare Miasto. Zaułek pomiędzy Placem Mącznym a Placem Broni.
Kampana Tower - północno - wschodni róg fortyfikacji starego miasta...
...i fontanna.
Północna część murów starego miasta i rzeka Szkurda Škurda
Widok na rzekę Szkurdę i masyw Lovćen (Ловћен).
Żeby było jasne, to jest tylko atrapa :)
Twierdza św. Jana (Tvrdjava Sveti Ivan, Tврђавa Свети Иван) wznosi się na wzgórzu o wysokości 260 m n.p.m należącym do masywu Lovćen. Aby dostać się na szczyt, trzeba wspiąć się pod górę 4,5 km.
Droga E65, czyli Adriatycka Magistrala widok w kierunku północnym. W oddali masyw Dobrota (Доброта).
Biurowiec "Jugopetrolu", zbudowany w charakterystycznym dla Jugosławii stylu architektonicznym.
Przystań u zbiegu Magistrali Adriatyckiej i ulicy 1 Brygady Zatoki Kotorskiej (Put Bokeljske Brigade, Пут Бокeлjске Бригаде).
Plac Mata Petrovića (Trg Mata Petrovića, Трг Мата Петровича) i galeria handlowa Kamelija.
Ulica 1 Brygady Zatoki Kotorskiej (Put Bokeljske Brigade, Пут Бокeлjске Бригаде).
Marina przy Plaży Kotorskiej.
Zatoka Kotorska i nabrzeże ciągnące się wzdłuż ulicy 1 Brygady Zatoki Kotorskiej (Put Bokeljske Brigade, Пут Бокeлjске Бригаде).

Widok na część Kotoru położoną po drugiej stronie zatoki u podnóża masywu Vrmac (Врмац).
Zatoka Kotorska (Boka Kotorska, Бока Которска). Widok w kierunku północnym, w stronę ujścia w morze.
Zatoka Kotorska (Boka Kotorska, Бока Которска). Widok w kierunku południowym, w stronę centrum Kotoru.
Batyskaf przy nabrzeżu.

W następnej części: Monastyr Ostrog.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz