piątek, 10 lipca 2020

Litwa, Łotwa, Estonia. Sierpień 2019. Część 9. Tallin. Centrum, Port.

Tallin. Centrum, Port.

Tallin słynie ze średniowiecznego Starego Miasta, ale to oczywiście nie wszystko co ma do zaoferowania stolica Estonii. W dzielnicy Kesklinn (Śródmieście) znaleźć można wiele innych atrakcji turystycznych. Warte uwagi są:
Muzeum Sztuki Kardiorg (Kadrioru kunstimuuseum), Muzeum Okupacji (Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu), Muzeum Estońskiej Architektury (Eesti Arhitektuurimuuseum), Muzeum Teatru i Muzyki (Teatri ja Muusikamuuseum), Muzeum Banku Estońskiego (Eesti Panga muuseum), Muzeum Estońskiego frontu Ludowego (Rahvarinde Muuseum).

W Sokos Hotelu Viru mieści się Muzeum KGB. W czasach ZSRR hotel oficjalnie miał tylko 22 piętra, zaś piętro 23 było utajnione. Mieściło sie na nim biuro, w którym agenci KGB podsłuchiwali rozmowy w 60 z 400 pokoi hotelowych. Biuro to miało bezpośrednią łączność radiową z Moskwą i Finlandią, z której w czasach Związku Radzieckiego przybywała największa liczba turystów zagranicznych. W muzeum odtworzone zostały stanowiska pracy agentów, mundury, meble i sprzęt podsłuchowy. 
 
Po południowej stronie Starówki u zbiegu Komandandi tee i ulicy Harju usytuowany jest Plac Wolności (Vabaduse väljak). Przez pierwszy okres niepodległości Estonii było to miejsce parad. W czasach ZSRR i po jego rozpadzie plac był zaniedbany, dawną świetność odzyskał dopiero
po gruntownym remoncie w roku 2009. Na placu wznosi się Monument Walki o Niepodległość (Vabadussõja võidusammas). Upamiętnia on estońską drogę do wolności w latach 1918-20. Pomysł stworzenia pomnika wojny o niepodległość, poświęconego całemu narodowi narodził się już w roku 1919. W roku 1936 uchwalono ustawę o ogólnonarodowym pomniku pamięci wojny o niepodległość. Prace przygotowawcze zostały przerwane po wcieleniu Estonii do Związku Radzieckiego. Po przywróceniu państwowości Republiki Estońskiej w toku 1991, ponownie pojawiła się kwestia utworzenia pomnika. Wiosną 2005 roku estoński Parlament uchwalił, że monument zostanie wzniesiony na Placu Wolności w Tallinie. W roku 2006 zorganizowany został konkurs na na projekt pomnika, do którego zgłoszono ponad 40 propozycji. Zwyciężył projekt „Libertas”, którego autorami byli Rainer Sternfeld, Andri Laidre, Kadri Chiho i Anto Savi. Generalnym wykonawcą budowy była firma Celander Ehitus OÜ.

Pomiędzy Vabaduse väljak a Pärnu mnt stoi kościół św. Jana (Jaani kirik). Zbudowana w latach 60-tych XIX wieku świątynia ocalała pomimo dwóch prób zburzenia jej w ciągu ostatniego stulecia. Wart zainteresowania jest też pobliski kościół luterański Karola XI (Kaarli kirik), znany z pierwszego estońskiego fresku i największych kościelnych organów w kraju. W obu kościołach regularnie odbywają się koncerty. Inne interesujące budowle sakralne w różnych częściach Kesklin to: kościół Metodystyczny (Tallinna Metodisti kirik), Sobór Świętych Symeona i Anny (Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirik) oraz Synagoga (Sünagoog).
W Śródmieściu, na północ od Starówki znajduje się port morski (Vanasadam), obsługujący stałe połączenia z Helsinkami, Sztokholmem i Sankt Petersburgiem. W bezpośrednim sąsiedztwie portu, już na terenie dzielnicy Kalamaja usytuowana jest hala koncertowa Linnahall (Tallinna Linnahall). Obiekt wybudowany został w roku 1980, z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. Podczas trwania olimpiady w Tallinie miały miejsc zawody żeglarskie. Zaprojektowana przez architektów Raine Karp i Riina Altmäe hala pierwotnie nosiła nazwę Pałacu Kultury i Sportu im. Lenina. Obiekt nie jest obecnie używany ze względu na zły stan techniczny, dostępny jest jedynie dach z tarasem widokowym, z którego podziwiać można panoramę Zatoki Fińskiej.

W Centrum Tallina znajduje się też mnóstwo innych muzeów, teatrów, galerii sztuki i różnych ciekawych obiektów. W krótkich relacjach nie sposób wymienić wszystkich atrakcji jakie oferuje miasto, a podczas ograniczonego czasowo pobytu nie sposób wszystkiego sfotografować. Mam nadzieję, że nadarzy się jeszcze okazja do ponownego odwiedzenia stolicy Estonii pełnej parków, skwerów, pomników i ulic z różnorodną zabudową i ciekawa historią.


Vabaduse väljak (Plac Wolności). Widok w kierunku południowym.
Vabaduse väljak (Plac Wolności). Monument Walki o Niepodległość (Vabadussõja võidusammas)
Vabaduse väljak (Plac Wolności). Kościół św. Jana (Jaani kirik).
Vabaduse väljak (Plac Wolności). Teatr Rosyjski (Vene Teater).
Skrzyżowanie Vabaduse väljak, Pärnu mnt i Estonia puiestee.
Pärnu mnt. Kompleks sportowy Angielskiego College'u (Inglise kolledži spordihoone).
Karjavarava plats.
Pärnu mnt. Estoński Teatr Dramatyczny (Eesti Draamateater).
Viru väljak (plac Viru). Z prawej strony widoczny gmach Sokos Hotelu Viru, zbudowanego w roku 1972. Na 23 piętrze budynku mieści się Muzeum KGB.

Viru väljak. Widok w kierunku Narva maantee.
Viru väljak. Dom przy Vana-Viru 14.
Mere puiestee. Widok od strony Viru väljak.
Narva maantee. Widok w kierunku Viru väljak.
Dom przy Narva maantee 32.
Narva maantee. "Comarket" w którym się zaopatrywałem, zwany przez mnie "Kotmarketem". ;)
Skrzyżowanie Narva maantee z ulicami Petrooleumi, Jüri Vilmsi, Köleri. Hostel "Villa Kardiorg" w którym nocowałem.
Skrzyżowanie Narva maantee z ulicami Petrooleumi, Jüri Vilmsi, Köleri. Kościół Metodystyczny (Tallinna Metodisti kirik).
Skrzyżowanie ulic Ahtri i Paadi. Sobór Świętych Symeona i Anny (Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirik).
Port Morski w Tallinie (Vanasadam).
Kotwica w tallińskim porcie.
Stara Marina (Vanasadama Jahisadam) w tallińskim porcie.
Statek parowy "Admiral". Zbudowana w roku 1955 roku jednostka służyła jako holownik na Morzu Bałtyckim. Obecnie na jego pokładzie mieści się restauracja.
Hala koncertowa Linnahall (Tallinna Linnahall).
Jeden z dwóch tarasów widokowych na dachu hali. Drugi taras był zamknięty z powodu złego stanu technicznego.
Lądowisko dla helikopterów położone obok hali.
Widok z dachu Linnahal na port morski
Statek wycieczkowy "Saga Sapphire" w tallińskim porcie.
Widok z dachu Linnahal na centrum Tallina.
Należący do firmy Tallink prom "Megastar" kursujący pomiędzy Tallinem i Helsinkami.
Widok z dachu Linnahal na Zatokę Fińską. Na pierwszym planie maszt sygnalizacyjny.
 Wieża telewizyjna w Tallinie widziana z dachu Linnahal.
Wychodzący w morze prom należący do firmy Tallink.
Parowiec wycieczkowy "Katharina".
Mewy na dachu Linnahal.
Widok na zachód z dachu Linnahal.

W następnej części: stacja Tallin-Balti i kolej pasażerska w Estonii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz