piątek, 1 stycznia 2016

Majówka 2013. Ukraina Zakarpacka. Cześc 2. Muzeum Ofiar Komunizmu w Sighetu Marmației.

Kolejny post będący wynikiem "robienia porządków" na blogu. Relacja z Majówki 2013 roku na ukraińskim Zakarpaciu wydała mi sie zbyt długa, w związku z czym postanowiłem podzielić ją na trzy części. W ten sam sposób planuję podzielić również relację z Majówki 2014, lecz stanie się to za jakiś czas. Niedługo zamieszczę również pierwszą cześć relacji z wakacyjnej wyprawy do Serbii i Czarnogóry w roku 2015.

Dla osób śledzących po kolei relację "Majówka 2013. Ukraina Zakarpacka" jest to kolejny post, podlinkowany na końcu poprzedniego i z linkiem do kolejnego. Dla osób które weszły tutaj po raz pierwszy, informacja powyżej. Tak czy inaczej życzę miłego czytania i oglądania.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Muzeum Ofiar Komunizmu w Sighetu Marmației.

Muzeum Ofiar Komunizmu w Sygiecie utworzone zostało na terenie byłego więzienia. Znajdujące się na trzech poziomach cele i inne pomieszczenia zaadaptowano na tematyczne ekspozycje. Dotyczą one prześladowania opozycji w Rumunii i innych krajach tzw. demokracji ludowej, zimnej wojny a także życia codziennego "za Żelazną kurtyną". Zwiedzając muzeum wykonałem mnóstwo zdjęć, jednak nie widzę sensu zamieszczania tutaj wszystkich, gdyż jest ich po prostu za dużo. Każdemu, kto kiedyś znajdzie się w Sygiecie polecam zwiedzić to miejsce, gdyż jest to ciekawa, zmuszająca do refleksji lekcja historii.

Adres muzeum:

Sighetu Marmației, Rumunia
Strada Corneliu Coposu

http://www.memorialsighet.ro/

Po wizycie w muzeum postanowiłem ponownie odwiedzić stację kolejową. Naprzeciwko dworca na krawężniku pod budką z piwem spędziłem trochę czasu integrując się z przypadkowo spotkanymi miejscowymi mieszkańcami:) Prowadzone łamaną angielszczyzną rozmowy toczyły się na różne tematy: o ciężkim życiu w Rumunii, o Polsce, o "wesołym" cmentarzu w Szapancie a nawet o Barcelonie i świątyni Sagrada Familia. Mój główny rozmówca był kierowcą, który w przeszłości pracował w rożnych krajach Europy Zachodniej i zachwycony był Barceloną. Rozmowa trwała praktycznie do zmroku, po czym w dobrym humorze przekroczyłem granice udając się do naszej "bazy noclegowej" w Sołotwyno. Nie ukrywam, ze podczas wszystkich swoich wyjazdów bardzo lubię integrować się z lokalnymi mieszkańcami. W ten sposób człowiek poznaje ludzi rożnych nacji, nabiera doświadczeń i jeszcze głębiej utwierdza się w przekonaniu, ze wszelkie szowinizmy, nacjonalizmy i szczucia jednych na drugich są rzeczą nieuzasadnioną i wielce szkodliwą.

Podział świata podczas zimnej wojny i światowi przywódcy. Można powiedzieć "śmietanka towarzyska".
Mapa Rumunii obrazowo przedstawiająca liczbę ofiar reżimu komunistycznego. Najwięcej ofiar pochłonęła budowa kanału Dunaj - Morze Czarne.
 Ekspozycja przedstawiająca kraje tzw. demokracji ludowej:

Ekspozycja poświęcona prześladowaniom rumuńskiej Cerkwi:
Ekspozycja poświęcona powstaniu "Solidarności":
Ekspozycja na temat przekazywania wiadomości pomiędzy celami. Więźniowie używali alfabetu Morse'a. Wewnątrz można usłyszeć puszczany "stukot":

Ekspozycja poświęcona kiczowi pro-reżimowej pseudo sztuki:

Ekspozycja poświęcona więzionym kobietom - ofiarom reżimu:
Ekspozycja poświęcona kulturalnemu życiu w więzieniu:
 Ekspozycja poświęcona Praskiej Wiośnie 1968 roku:
Czeski student Jan Palach, który w 1969 roku dokonał w Pradze samospalenia na znak protestu przeciwko wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego.

 Co by nie mówić. Sytuacja dzisiaj nie do pomyślenia;)
Ekspozycja poświęcona wyburzaniu części miast z zabytkowymi budowlami i budowy na ich miejscu monumentalnych socrealistycznych "betonowców":
Pod budowę bloków niszczono również cmentarze.
Ekspozycja poświęcona życiu codziennemu w państwie Nicolae Ceaucescu:
Cela - karcer:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz