sobota, 9 maja 2020

Litwa, Łotwa, Estonia. Sierpień 2019. Część 2. Ryga.

Ryga (Rīga)

W stolicy Łotwy bylem już raz (w lecie 2008 roku), dlatego też zaraz po przyjeździe próbowałem odświeżyć sobie w pamięci topografię miasta. „Villand Hotel”, w którym zarezerwowany miałem nocleg, znajduje się na obrzeżach centrum, blisko stacji postojowej pociągów. Aby dostać się na miejsce trzeba wsiąść w pociąg podmiejski jadący w kierunku Lielvārde, Krustpils lub Ogre i dojechać do przystanku kolejowego Vagonu Parks. Można też skorzystać trolejbusu, jednak cena za przejazd 1,20 Euro była niekorzystna w stosunku do 80 Eurocentów, które trzeba zapłacić za pociąg. Podczas trzydniowego pobytu w Rydze nie planowałem wycieczek wymagających dalekich dojazdów komunikacją miejską, w związku z czym kupowanie biletu okresowego okazało się dla mnie zbędne. Po mieście poruszałem się pieszo a dojeżdżając z hotelu do centrum i z powrotem korzystałem z pociągów, kupując za każdym razem bilet w kasie lub u konduktora.

Stare Miasto w Rydze (Vecrīga)

Ryga jest hanzeatyckim miastem z największą ilością secesyjnych kamienic w Europie. Zabudowa Starego Miasta jest różnorodna pod względem architektury, ogólne tło stanowi jednak dominujący kult średniowiecza. Styl gotycki reprezentują katedra Dome, luterański kościół św. Piotra (Rīgas Sv. Pētera baznīca)Archikatedra św. Jakuba (Svētā Jēkaba Katedrāle), oraz kompleks domów "Trzej bracia" ("Trīs Brāļi"). Przykłady manieryzmu to kościół św. Jana (Svētā Jāņa baznīca) i niektóre odrestaurowane kamienice. Styl barokowy reprezentowany jest przez domy rodów Reutern i Dannenstern, kościół ewangelicko - reformowany (Reformātu baznīca Rīgā) oraz różne budynki mieszkalne i magazyny. Na ryskiej Starówce obecny jest także styl klasyczny (Arsenał), eklektyzm (Rīgas birža) i secesja ("Dom Kotów", dom Detmana, hotel "Neiburgs", Dom Ryskiej Wspólnoty Łotewskiej).  

W okresie międzywojennym na Starym Mieście wzniesiono kilka ogromnych budynków takich jak: Centralny Dom Towarowy (Galerija Centrs), Ministerstwo Finansów i Muzeum Wojskowe. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w roku 1991 wiele historycznych obiektów zostało odbudowanych lub odrestaurowanych. Należą do nich m.in. XIV-wieczny Dom Bractwa Czarnogłowych (Melngalvju nams) i XVII-wieczny Ratusz (Rīgas dome). W ostatnich latach na starym mieście pojawiła się również nowoczesna zabudowa, często jednak nie pasująca do spójności architektonicznej starówki.

Główną oś Starego Miasta stanowi ulica Kaļķu (Kaļķu iela), łącząca most Kamienny (Akmens tilts) z Bulwaerm Wolności (Brīvības laukums). Centralnym punktem bulwaru jest plac wolności (Brīvības laukums) na którym stoi strzelisty monument upamiętniający walkę o niepodległość Łotwy (Brīvības piemineklis). Na północno – zachodnim krańcu starówki, nad brzegiem rzeki Dźwina (Daugava) wznosi się ryski Zamek (Rīgas pils). Na jego terenie swoją siedzibę ma m.in. Narodowe Muzeum Historii Łotwy. Historyczne centrum Rygi (Vecrīga) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1997. 

Po północnej stronie Starówki znajduje się dzielnica Centrum (Centrs). Spacerując po tym rejonie miasta warto zwrócić szczególną uwagę na budynki publiczne i ich kompleksy np. Bazar Berga (Berga Bazārs), Szpital Miejski nr 1 w Rydze (Rīgas 1. slimnīca), Teatr Dailes (Dailes teātris), hala targowa Vidzeme (Vidzemes tirgus) i inne. Na ulicy Alberta (Albercta iela) i w jej najbliższej okolicy podziwiać można secesyjne domy rzędowe. Na uwagę zasługują również świątynie różnych wyznań religijnych, będące wspaniałymi klejnotami architektury. Na obszarze dzielnicy znajduje się wiele muzeów, m.in. Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs), Łotewskie Muzeum Pożarnictwa (Latvijas Ugunsdzesibas muzejs), Muzeum "Centrum Art Nouveau” (Rīgas Jūgendstila muzejs), Muzeum Okupacji Łotwy (Latvijas Okupācijas muzejs). 


W czasie krótkiego pobytu nie byłem oczywiście w stanie zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc ani też w pełni skorzystać z atrakcji turystycznych, jakie oferuje stolica Łotwy.

Doma laukums, czyli Plac Katedralny. Panorama.
Doma laukums. Protestancka katedra w Rydze (Rīgas Doms).
Doma laukums. Budynek Łotewskiego Radia i Telewizji (Nacionala radio un televizijas padome).
Doma laukums. Dawny budynek giełdy (Rīgas Birža), w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Zagranicznej.
Luterański kościół św. Piotra (Rīgas Sv. Pētera baznīca) przy placu Reformacji (Reformācijas Laukums).
Rātslaukums, czyli plac Ratuszowy i XIII-wieczny budynek ryskiego Ratusza (Rīgas dome).
XIV-wieczny Dom Bractwa Czarnogłowych (Melngalvju nams). Tutaj w roku 1921 podpisano Traktat Ryski pomiedzy Polską z ZSRR.
Domy przy Kungu iela.
Skrzyżowanie Kungu iela i Pēterbaznīcas iela. Z lewej strony widoczny fragment kościoła św. Piotra (Rīgas Sv. Pētera baznīca).
Pēterbaznīcas iela.
Kamienice przy Tirgoņu iela.
Archikatedra św. Jakuba (Svētā Jēkaba Katedrāle).
Kościół Matki Boskiej Bolesnej (Rīgas Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca).
Anglikański Kościół Zbawiciela (Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja baznīca).

"Trzej bracia" "Trīs Brāļi" - kamienice Mazā Pils iela nr 21, 19 i 17 (w głębi, prawie poza kadrem).
1991 Gada Barikāžu laukums, czyli plac Wydarzeń Styczniowych 1991 roku. Budynek z herbami regionów Łotwy na rogu placu i Smilšu iela.
XIV wieczna Baszta Prochowa. Przylegający do niej gmach zbudowany został w okresie międzywojennym. Obecnie mieści się tutaj Łotewskie Muzeum Wojskowe (Latvijas Kara muzejs).
Krišjāņa Valdemāra iela. Łotewski Teatr Narodowy (Latvijas Nacionālais teātris).
Krišjāņa Valdemāra iela.
Krišjāņa Valdemāra iela. Widok w stronę Mostu Linowego (Vanšu tilts).
Plac Strzelców Łotewskich (Latviešu strēlnieku laukums) i Pomnik strzelców łotewskich (Piemineklis Latviešu strēlniekiem).
Plac Wolności (Brīvības laukums) i Pomnik Wolności (Brīvības piemineklis), zwany przez Łotyszów Mildą. W oddali Brīvības iela, czyli aleja Wolności.
Widok na Starówkę z dzielnicy Torņakalns położonej po drugiej stronie rzeki Dźwina (Daugava). Pośrodku widoczny luterański kościół św. Piotra (Rīgas Sv. Pētera baznīca. Po lewej stronie Most Kamienny (Akmens tilts).
Pośrodku protestancka katedra w Rydze (Rīgas Doms), po lewej stronie widoczna wieża
Archikatedry św. Jakuba (Svētā Jēkaba Katedrāle).
Most Linowy (Vanšu tilts)...
...i widoczny w oddali Wolny Port Ryga (Rīgas brīvosta).
Ryski Zamek (Rīgas pils) widziany z drugiego brzegu rzeki Dźwina (Daugava).
Most kolejowy (Dzelzceļa tilts). Z tyłu widoczny wieżowiec Akademii Nauk Łotwy (Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltne), przypominający warszawski Pałac Kultury i Nauki.

Most kolejowy (Dzelzceļa tilts) widziany z Mostu Kamiennego (Akmens tilts).
Gmach Biblioteki Narodowej Łotwy (Latvijas Nacionālā bibliotēka) w dzielnicy Torņakalns. Cały nie zmiescił się w kadrze ;)