Tallin. Centrum, Port.
Tallin słynie ze średniowiecznego Starego Miasta, ale to oczywiście nie wszystko co ma do zaoferowania stolica Estonii. W dzielnicy Kesklinn (Śródmieście) znaleźć można wiele innych atrakcji turystycznych. Warte uwagi są: Muzeum Sztuki Kardiorg (Kadrioru kunstimuuseum), Muzeum Okupacji (Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu), Muzeum Estońskiej Architektury (Eesti Arhitektuurimuuseum), Muzeum Teatru i Muzyki (Teatri ja Muusikamuuseum), Muzeum Banku Estońskiego (Eesti Panga muuseum), Muzeum Estońskiego frontu Ludowego (Rahvarinde Muuseum).
W Sokos Hotelu Viru mieści się Muzeum KGB. W czasach ZSRR hotel oficjalnie miał tylko 22 piętra, zaś piętro 23 było utajnione. Mieściło sie na nim biuro, w którym agenci KGB podsłuchiwali rozmowy w 60 z 400 pokoi hotelowych. Biuro to miało bezpośrednią łączność radiową z Moskwą i Finlandią, z której w czasach Związku Radzieckiego przybywała największa liczba turystów zagranicznych. W muzeum odtworzone zostały stanowiska pracy agentów, mundury, meble i sprzęt podsłuchowy.
Po południowej stronie Starówki u zbiegu Komandandi tee i ulicy Harju usytuowany jest Plac Wolności (Vabaduse väljak). Przez pierwszy okres niepodległości Estonii było to miejsce parad. W czasach ZSRR i po jego rozpadzie plac był zaniedbany, dawną świetność odzyskał dopiero po gruntownym remoncie w roku 2009. Na placu wznosi się Monument Walki o Niepodległość (Vabadussõja võidusammas). Upamiętnia on estońską drogę do wolności w latach 1918-20. Pomysł stworzenia pomnika wojny o niepodległość, poświęconego całemu narodowi narodził się już w roku 1919. W roku 1936 uchwalono ustawę o ogólnonarodowym pomniku pamięci wojny o niepodległość. Prace przygotowawcze zostały przerwane po wcieleniu Estonii do Związku Radzieckiego. Po przywróceniu państwowości Republiki Estońskiej w toku 1991, ponownie pojawiła się kwestia utworzenia pomnika. Wiosną 2005 roku estoński Parlament uchwalił, że monument zostanie wzniesiony na Placu Wolności w Tallinie. W roku 2006 zorganizowany został konkurs na na projekt pomnika, do którego zgłoszono ponad 40 propozycji. Zwyciężył projekt „Libertas”, którego autorami byli Rainer Sternfeld, Andri Laidre, Kadri Chiho i Anto Savi. Generalnym wykonawcą budowy była firma Celander Ehitus OÜ.
Pomiędzy Vabaduse väljak a Pärnu mnt stoi kościół św. Jana (Jaani kirik). Zbudowana w latach 60-tych XIX wieku świątynia ocalała pomimo dwóch prób zburzenia jej w ciągu ostatniego stulecia. Wart zainteresowania jest też pobliski kościół luterański Karola XI (Kaarli kirik), znany z pierwszego estońskiego fresku i największych kościelnych organów w kraju. W obu kościołach regularnie odbywają się koncerty. Inne interesujące budowle sakralne w różnych częściach Kesklin to: kościół Metodystyczny (Tallinna Metodisti kirik), Sobór Świętych Symeona i Anny (Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirik) oraz Synagoga (Sünagoog).
W Śródmieściu, na północ od Starówki znajduje się port morski (Vanasadam), obsługujący stałe połączenia z Helsinkami, Sztokholmem i Sankt Petersburgiem. W bezpośrednim sąsiedztwie portu, już na terenie dzielnicy Kalamaja usytuowana jest hala koncertowa Linnahall (Tallinna Linnahall). Obiekt wybudowany został w roku 1980, z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. Podczas trwania olimpiady w Tallinie miały miejsc zawody żeglarskie. Zaprojektowana przez architektów Raine Karp i Riina Altmäe hala pierwotnie nosiła nazwę Pałacu Kultury i Sportu im. Lenina. Obiekt nie jest obecnie używany ze względu na zły stan techniczny, dostępny jest jedynie dach z tarasem widokowym, z którego podziwiać można panoramę Zatoki Fińskiej.
W Centrum Tallina znajduje się też mnóstwo innych muzeów, teatrów, galerii sztuki i różnych ciekawych obiektów. W krótkich relacjach nie sposób wymienić wszystkich atrakcji jakie oferuje miasto, a podczas ograniczonego czasowo pobytu nie sposób wszystkiego sfotografować. Mam nadzieję, że nadarzy się jeszcze okazja do ponownego odwiedzenia stolicy Estonii pełnej parków, skwerów, pomników i ulic z różnorodną zabudową i ciekawa historią.
Vabaduse väljak (Plac Wolności). Widok w kierunku południowym.
Vabaduse väljak (Plac Wolności). Monument Walki o Niepodległość (Vabadussõja võidusammas)
Vabaduse väljak (Plac Wolności). Kościół św. Jana (Jaani kirik).Vabaduse väljak (Plac Wolności). Teatr Rosyjski (Vene Teater).
Skrzyżowanie Vabaduse väljak, Pärnu mnt i Estonia puiestee.
Pärnu mnt. Kompleks sportowy Angielskiego College'u (Inglise kolledži spordihoone).
Karjavarava plats.
Pärnu mnt. Estoński Teatr Dramatyczny (Eesti Draamateater).
Viru väljak (plac Viru). Z prawej strony widoczny gmach Sokos Hotelu Viru, zbudowanego w roku 1972. Na 23 piętrze budynku mieści się Muzeum KGB.
Viru väljak. Widok w kierunku Narva maantee.
Viru väljak. Dom przy Vana-Viru 14.
Mere puiestee. Widok od strony Viru väljak.
Narva maantee. Widok w kierunku Viru väljak.
Dom przy Narva maantee 32. Narva maantee. "Comarket" w którym się zaopatrywałem, zwany przez mnie "Kotmarketem". ;)
Skrzyżowanie Narva maantee z ulicami Petrooleumi, Jüri Vilmsi, Köleri. Hostel "Villa Kardiorg" w którym nocowałem.
Skrzyżowanie Narva maantee z ulicami Petrooleumi, Jüri Vilmsi, Köleri. Kościół Metodystyczny (Tallinna Metodisti kirik).
Skrzyżowanie ulic Ahtri i Paadi. Sobór Świętych Symeona i Anny (Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirik).
Port Morski w Tallinie (Vanasadam).
Statek parowy "Admiral". Zbudowana w roku 1955 roku jednostka służyła jako holownik na Morzu Bałtyckim. Obecnie na jego pokładzie mieści się restauracja.
Hala koncertowa Linnahall (Tallinna Linnahall).
Jeden z dwóch tarasów widokowych na dachu hali. Drugi taras był zamknięty z powodu złego stanu technicznego.
Lądowisko dla helikopterów położone obok hali.
Widok z dachu Linnahal na port morski
Statek wycieczkowy "Saga Sapphire" w tallińskim porcie.
Należący do firmy Tallink prom "Megastar" kursujący pomiędzy Tallinem i Helsinkami.
Wychodzący w morze prom należący do firmy Tallink.
Parowiec wycieczkowy "Katharina".
