piątek, 9 października 2020

Miałkówek. Opuszczony ośrodek wypoczynkowy Żyrardowskiej Fabryki Lniarskiej. 30.05.2020.

W przerwie relacji z ubiegłorocznej podróży po Krajach Bałtyckich proponuję obejrzenie zdjęć wykonanych w opuszczonej bazie wypoczynkowej Żyrardowskich Zakładów Lniarskich w Miałkówku. Ośrodek odwiedziliśmy wraz z przyjaciółmi Gosią i Michałem dnia 30.05.2020. Nie uważam się za eksploratora, jednak tego typu miejsca są dla mnie warte odwiedzenia i udokumentowania. Na końcu posta umieściłem filmik, który nagrałem aparatem fotograficznym krążąc po piętrach dwóch spośród trzech „okrąglaków”.

Miałkówek to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim, nad jeziorem Lucieńskim. Kompleks wypoczynkowy położony jest na 7,8 hektarowej działce, w centralnym punkcie miejscowości, w pobliżu jeziora. Część noclegowa składa się z czterech okrągłych budynków połączonych ze sobą oszklonymi korytarzami.
Trzy z nich mają 4 kondygnacje, natomiast jeden, połączony z częścią administracyjną jest jednopiętrowy. W środku każdego „okrąglaka” usytuowane jest patio. Na terenie ośrodka istnieje także infrastruktura rekreacyjna, parking oraz zabudowania gospodarcze. Wszystkie te obiekty są obecnie zaniedbane i zdewastowane a wejście na teren możliwe jest przez dziurę w ogrodzeniu.

Kompleks wybudowany został w latach 70-tych XX wieku przez Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lnianego dla swoich pracowników. Fabryka zbankrutowała w roku 1997 a obiekt kupiła prywatna firma, która przez blisko 10 lat prowadziła tam działalność, wynajmując pokoje. Około roku 2006 lub 2007 ośrodek przestał przyjmować gości z powodu nieopłacalności a powodem bankructwa było prawdopodobnie zbyt duże zużycie prądu przy ogrzewaniu. Piecyki elektryczne były zbyt drogie w eksploatacji i mało efektywne przy ogrzewaniu dość sporej powierzchni budynków, których ściany w sporej części były wykonane ze szkła.

Obecnym właścicielem „okrąglaków” jest gmina Gostynin, która nabyła je w ramach licytacji. W planach jest remont ośrodka i przywrócenie jego funkcjonowania, nie ma jednak póki co konkretnych planów dotyczących renowacji.

 
Teren ośrodka od strony zachodniej. Po lewej widoczny budynek gospodarczy z garażami.

 
Okrąglak zachodni
 
Patio.
Drzwi na korytarz łączący okrąglaki.
Klatka schodowa na parterze.
Piętro 1.
Opuszczony pokój na 1 piętrze.
 Piętro 2
Piętro 3.

Widok na patio z 3 piętra.
Widok na okrąglak północno - wschodni.
Po lewej okrąglak północno - wschodni, po prawej południowo - wschodni.
Widok na okrąglak południowo - wschodni.
Widok na okrąglak północny wraz z przylegającą częścią administracyjną.
 Wejście do okrąglaka zachodniego z korytarza.
Pozostałości oszklonego korytarza łączącego okrąglaki. Umożliwiał on przemieszczanie się pomiędzy nimi bez wychodzenia na zewnątrz.

 Okrąglak południowo - wschodni

Patio.
Piętro 1.
Piętro 3.
Widok na patio z 3 piętra. 
Widok na okrąglak zachodni.

Okrąglak północny wraz z przylegającą częścią administracyjną

Wejście z korytarza.
Hall wraz z pozostałościami recepcji.



Parter.
Patio.
Piętro 1.

Widok na patio z 1 piętra.


Filmik.


1 komentarz: