środa, 31 grudnia 2014

Serbia, Macedonia, Albania 2014. Część 6. Skopje - Ochryda.

Skopje - Ochryda

Po zwiedzeniu Skopje postanowiłem pojechać do Ochrydy (tak po polsku brzmi nazwa tego miasta - kurortu). Jest ono położone nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica, w odległości około 170 km od Skopje. Na miejsce dotrzeć można autobusem, który odjeżdża z dworca z częstotliwością mniej więcej co godzinę – półtorej. W zależności od przewoźnika, czasami jest to duży autobus, czasami zwykły bus. Mnie akurat trafił się ten drugi typ pojazdu, w związku z czym ponad trzygodzinna jazda nie była szczytem wygody. Po drodze mijałem miejscowości w których większość mieszkańców to Albańczycy, o czym świadczyły stojące tu i ówdzie maszty z flagami tegoż kraju. Najwięcej przedstawicieli tej narodowości było w mijanym po drodze Kiczewie (Кичево). Według spisu ludności stanowią oni aż 28% populacji miasta. Zarówno w samym Kiczewie jak i w całej zachodniej części Macedonii dochodzi czasami do niepokojów na tle etnicznym, o czym przeczytać można z resztą nawet na stronie polskiego MSZ.

Bilet autobusowy Skopje - Ochryda
Karta meldunkowa na kwaterze w Ochrydzie.

Ochryda (Ohrid, Охрид)

Po dojechaniu do Ochrydy nie za bardzo wiedziałem, gdzie szukać noclegu. Już wcześniej obawiałem się powtórki sytuacji ze Skopje, gdzie prawie cudem znalazłem miejsce w hostelu. Bus krążył po mieście zatrzymując się przy różnych ulicach a ja nie wiedziałem w którym miejscu wysiąść, zwłaszcza, że przecież nie znałem miasta. Postanowiłem dojechać tam, gdzie kończył trasę czyli do dworca autobusowego. Po wyjściu z pojazdu zaczepił mnie pewien człowiek oferując kwaterę. Z początku nie za bardzo wiedziałem, czy się zgodzić, pomyślałem sobie czy nie jest to przypadkiem jakiś „naganiacz” nabijający kabzę taksówkarzom. Okazało się jednak, że ma on wolny pokój wieloosobowy za 10 Euro niedaleko dworca i że mogę tam dojść pieszo. W trakcie rozmowy właściciel domu przyznał, że był jakiś czas w Australii, dlatego też mówił po angielsku dość płynnie. 

Pierwszą noc na kwaterze spędziłem sam, przez następne musiałem dzielić pokój raz z Ukraińcem z Kijowa, raz z parą Holendrów. W innych pokojach mieszkali a to Słowacy a to para Bułgarów, z którymi spędziłem jeden wieczór na podwórku popijając piwo. Atmosfera ogólnie miła i przyjazna. Co się tyczy samego piwa i w ogóle alkoholu to w Ohrydzie jego sprzedaż w sklepach dozwolona jest tylko do godziny 21. Po tym czasie napoje wyskokowe dostępne są tylko w restauracjach i barach. Nie jestem pewniej czy takie prawo obowiązuje na terenie całego kraju, ale podejrzewam, że tak. Inną ciekawą sprawą jest to, że przy kupowaniu piwa butelkowanego w macedońskich i serbskich sklepach, sprzedawcy pytają o puste butelki. Wszystkie rodzaje butelek od piwa są tutaj wymienne.

Jeszcze w dniu przyjazdu poszedłem obejrzeć miasto i zrobić jakieś zakupy. Jedną z głównych ulic miasta jest Boulevard Turisticka (Булевар Туристичка). Znajduje się tutaj większość biur, urzędów sklepów i restauracji a także targ. W kierunku jeziora prowadzi Boulevard Makedonski Prosvetiteli (Булевар Македонски Просветители), a także równoległa do niej ulica Świętego Klemensa Ohrydzkiego (Свети Климент Охридски), będąca jednocześnie głównym deptakiem. Stara część miasta to również wiele urokliwych uliczek i zaułków z restauracyjkami i kawiarniami. Główne zabytki miasta to cerkwie: św. Zofii, śwJana w Kaneo, św Jerzego, św. Zauma, św Petki, św Stefana oraz Plaošnik (Плаошник) - teren wykopalisk, gdzie znajduje się cerkiew św. Klemensa i Pantelejmona. W Ochrydzie znajdują się także ruiny bazyliki św. Erazma a także starożytny teatr. Na wzgórzu zwiedzić można ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku. Jeśli chodzi o miejsce do kąpieli, to zauważyłem tylko dwie malutkie plaże „wciśnięte” między skalne urwisko a brzeg jeziora. Do jednej z nich dojść można drewnianym pomostem zbudowanym nad wodą przy samej skale. Inne miejsce do kąpieli to  wybetonowane nabrzeże portowe wzdłuż Nabrzeża Macedonia (Кеj Македонja). Istnieje tutaj także możliwość skorzystania z wodnych taksówek, którymi są łodzie motorowe. Jeśli ktoś preferuje brzeg piaszczysty, powinien udać się np. do położonego w odległości około 13 km. na południe od Ochrydy Peshtani (Пештани).

Ulica Św. Klemensa Ochrydzkiego (Свети Климент Охридски). Fontanna i meczet Halveti Hayati Tekkesi.
Ulica Św. Klemensa Ochrydzkiego. Główny deptak miasta.
Plac na końcu ulicy i pomnik Św. Klemensa Ochrydzkiego
Nabrzeże Macedonia (Кеj Македонja). Pomnik Świętego Nauma Ochrydzkiego (Свети Наум Охридски Чудотворец).
Pomnik Świętych Cyryla i Metodego (Свети Кирил и Методиј)

Pomost prowadzący na małe kąpielisko na zachodniej stronie nabrzeża. Dojść można tam ulica Mlindenską (Млинденска).
Barierka ze znakami zodiaku.
 :)
Znalazłem i swój.
Widok na Jezioro Ochrydzkie (mac. Охридско Езеро, alb. Liqeni i Ohrit) w kierunku wschodnim.
Ośrodek i plaża Gorica Beach.
 Skała przy pomoście. Na skalnym wzniesieniu znajduje się najstarsza część miasta.
Widok na Nabrzeże Macedonia (Кеj Македонja)
Ulica Kosty Abraša (Коста Абраш).
Tablica poświęcona patronowi ulicy, Koscie Abraszowi - poecie żyjącemu w latach 1879 - 1898.
Ulica Cara Samuela (Самоилова).
Plac u zbiegu ulic Cara Samuela (Самоилова) i Kosty Abraša (Коста Абраш).
XI-wieczna cerkiew św Zofii (Црква Света Софија). Jedna z głównych atrakcji architektonicznych Ochrydy.
Cerkiew św Zofii. Widok z ulicy Kočo Racina (Кочо Рацин).
Górna Brama (Горна Порта). Wejście do położonej na wzgórzu najstarszej części miasta.
Górna brama. Plac u zbiegu ulic Kuzmana Kapidana (Кузман Капидан), Ilindenskiej (Илинденска) i Klimentov Univerzitet (Климентов Универзитет).
Modernistyczny dom na rogu ulic Kuzmana Kapidana i Ilindenskiej.
Starożytny teatr. Zbudowany w 200 roki p.n.e.
Brama wejściowa na teren wykopalisk.
Bilet wejściowy na teren wykopalisk (cena dla obcokrajowców wynosi 100 Dinarów. Dzięki sprzedawcy wszedłem płacąc cenę jak miejscowy).
Plaošnik (Плаошник, Плаош) - teren wykopalisk.







Muzułmańskie grobowce.
Cerkiew św. Klemensa Pantelejmona (Црква Свети Климент и Пантелејмон). Świątynia zbudowana została w roku 863.




Cerkiew św. Klemensa Pantelejmona - filmik.
Odkryte pozostałości bazyliki, prawdopodobnie z IV lub VI wieku.
Twierdza cara Samuela (Самоилова Тврдина). Zbudowana została w średniowieczu na miejscu dawnych fortyfikacji z IV wieku p.n.e.
Brama twierdzy.
Bilet wstępu.
Widok na miasto z murów twierdzy.
Widok z twierdzy na Jezioro Ochrydzkie w kierunku zachodnim.
Minare meczetu Krst Dzamija (Крст-џамија), widziany z twierdzy.
Cerkiew św. Bogurodzicy Pervileptos (Црква Пресвета Богородица Привлептос). Zbudowana została roku 1295. Słowo pervileptos (περίβλεπτα) oznacza w języku greckim prestiżowy, prestiżowa.
Nabrzeże Macedonia (Кеj Македонja) jeszcze raz.
Popiersie Hristo Uzunova Христо Узунов - bułgarsko - macedońskiego rewolucjonisty, żyjącego w latach 1878 - 1905.
Tradycyjny, jugosłowiański napój o smaku przypominającym nadziewane czekoladki. Bardzo dobry, choć dość słodki. Mnie osobiście bardziej smakował niż czeska Kofola. Do nabycia na terenie krajów byłej Jugosławii.
Nabrzeże Macedonia (Кеj Македонja). Widok na stara część miasta od wschodu.
Nabrzeże Macedonia (Кеj Македонja), widok z ulicy Kočo Racina (Кочо Рацин).

Ulica Kočo Racina (Кочо Рацин). Droga do cerkwi św. Jana Teologa w Kaneo.
Widok na jezioro w stronę zachodnią.
Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo (Црква Свети Јован Богослов Канео). Zbudowana została w XIV w. (inne źródła podają, ze pochodzi ona z roku 1447).
Meczet Krst Dzamija (Крст-џамија) u zbiegu ulic 7 Listopada (7-ми Ноембри) i Marka Nestoroski (Марко Нестороски).

W następnej części Pogradec.